KINA GECESİ NEDEN YAPILIR? VE KINA GECESİNDE NE YAPILIR?

kına gecesi müzikleri, kına yakarken çalınan şarkılar, kına orkestra kiralama, kına gecesi orkestra fiyatları, orkestra kiralama, piyanist kiralama fiyatları, kına gecesinde neler yapılır

Kına Gecesi

 

Türk geleneklerinden biri olan kına gecesi ülkemizde yaygın olarak yapılmaktadır. Eskiden beri devam eden bu gelenek özellikle son yıllarda oldukça ilgi görmeye başlamıştır. Kına geceleri hem eğlenmek için hem de gelinin evde ki son gecesi için vedalaşmadır. Kına gecesinde hem eğlenilir hemde ağlanır. Merak edilen konulardan biri kına gecesi neden yapılır ve neden kına yakılır?

 

Kına Gecesinde Neden Kına Yakılır?

 

Kına yakmak bir İslam geleneğidir ve günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Kına eşleri birbirine ömür boyu bağlamak için yakılır. İnanış ve geleneğe göre birbirlerine bağlanan çiftlerin aşkı ölene kadar devam eder. Ayrıca kınanın evlenecek çiftleri nazardan ve kötülüklerden koruyacağına inanılır. Kınanın gelen misafirlere yakılması ise evliliği kutsama anlamına gelir.

 

Son zamanlarda yapılan kına gecelerinin ismi bekarlığa veda partisi olarak değişsede konu hep kınaya bağlanmaktadır. Kına geceleri hem ağlamak için hem de eğlenip sevince ortak olmak için yapılır.

 

Kına Gecesinde Ne Yapılır?

 

kına gecesinde ne yapılır sorusunun cevabı her ile ve yöreye göre değişiklik göstermektedir. Kına geceleri kız evinde genellikle düğünden bir gün önceki gece yapılır. Kına gecelerinde çoğu yörede sadece kadınlar olur. Kına gecesi hazırlıkları yapılır ve akşama doğru eğlence başlar. Kız evinde yapılan hazırlıklara erkek tarafı da yardım etmektedir. Çerez, içecek, gelinin kıyafeti, yakılacak kına, çalgı çengi alınıp kız evine gönderilir. Yapılan hazırlıkların başında kız evine bayrak asılır. Asılan bu bayrağın anlamı evde düğün başlamasının işaretidir.

 

Kına gecesine gelen misafirlere içecek ve çerez dağıtılır. Geline Bindallı adı altında yöresel ya da şık bir elbise giydirilir. Eğlenceye gelen misafirler şarkı söyler ve oynamaya başlar. Gelin bir köşede oturur ve onları izler. Sessiz ve mutsuz olmasının sebebi baba evinden ayrılıyor olmasıdır. Eğlence devam ederken çalınan müzikler durağanlaşır ve kına yakma merasimine sıra gelir.

 

Kına Gecesi Müzikleri Nasıldır?

 

Geceye yön veren şarkılar kına gecesi müzikleri ile olur. Kına gecesi düzenlenirken çalınan şarkılar misafirleri hem eğlendirmeli hem de duygusallığı olmalıdır. Kına yakılırken duygusal müziklere ağırlık verilmelidir.

Bir Canlı müzik orkestra grubu ile anlaştığınız da kına gecesi müzikleri için siz liste oluşturmak zorunda kalmazsınız. Sadece isteklerinizi yapar eğlencenizin keyfine bakarsınız.

 

Kına Gecesi Oyunları Nelerdir?

 

Kına gecesinde danslar oyunlar olmadan eğlencenin tadı çıkmaz. Kına gecelerinde oynanan oyunlar çalınan müzikler farklılık gösterebilir. Ama hepsinin tek bir amacı vardır oda geceye eğlence katmak. Kına gecesi oyunlarına örnek verilirse; damat halayı, horon, çiftetelli, roman havası, halaylar gibi. Kadınların kına gecesinde en çok oynadığı oyun ise oryantaldir. Oynanan oyunlar ne kadar farklı ve çeşitli olursa gece bir o kadar eğlenceli olacaktır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir