Düğün Salonu Tutarken / Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birlikteliğinizi resmileştirip herkese ilan edeceğiniz yer olan düğün salonları hemen hemen herkes için farklı ihtiyaçlara göre şekillenir ve hizmet verirler. Peki biz düğün salonu tutar iken nelere dikkat etmeliyiz? Gelin aşağıda bu sorulara yanıt arayalım.

Yukarıda da belirttiğim gibi düğün salonları nasıl ki isteğiniz ya da talebiniz doğrultusunda farklı hizmetler sunuyorsa sizde aynı şekilde farklı beklentilere sahip olabilirsiniz o yüzden çok detaylara girmeden genel olarak bir düğün salonundan beklenen hizmetleri sizlere açıklayacağım.

*Salonu tutarken ilk dikkat etmeniz gereken nokta kapasitesi olmalı. Davet ettiğiniz misafir sayınız ile orantılı bir düğün salonu kiralamalısınız. Davet ettiğiniz kişi sayısının salonun kapasitesini aşması halinde misafirlerinizin ayakta kalmasına neden olacaktır. Tam tersi durumda ise yani siz Örn: 1000 kişilik bir düğün salonu ile anlaştınız fakat 300 kişi davet ettiniz. Bu durumda canınızı sıkacaktır. Çünkü salon boş gözükecek kimse gelmemiş izlenimi yaratacaktır.

*ikinci bir dikkat edeceğiniz nokta ise; düğün salonunun konumudur. Düğün salonu mekanlarını bulunduğunuz ilçe sınırları dahilinde tutmanız daha doğrusu davetli kitlenizin yoğun olarak yaşadığı ilçelerde tutmanız sizin de işlerinizi kolaylaştıracak ve misafirlerinizin katılımının artmasına etki edecektir.

*Üçüncü durum ise; pistine dikkat etmelisiniz. Eğer pistin etrafı çok direkli sahne ya da pist oturanlar tarafından zor görünür pozisyonda ise o düğün salonunu tutmadan bir kere daha düşünmenizde fayda vardır. Rahat bir oynama alanına ve görüş açısına sahip geniş pistli bir düğün salonu kiralamanız daha faydalı olacaktır.

*Düğün salonun da çekilecek fotoğraf ve kamera işini de peşin peşin konuşmanızda fayda var. 10 yapraklık bir basit albüme uçuk ücret isteyenden tutunda, 4 saatlik düğünü 2 saat olarak çekip üstüne para alarak +1 saat daha ilaveye full çekim diyip yüksek fiyatlar isteyenler çoğunlukta maalesef. Bu konuya da dikkat etmenizde fayda var.

*Gelelim en önemli hususa. Salonu beğendiniz. Masalar, sandalyeler, ışıklandırma, pist vs. her şey çok güzel peki ya düğün salonu orkestrası ? Şunu unutmayalım ki siz ve misafirleriniz düğün bitiminde salondan ayrılırken ne güzel salondu. Masa örtüsü, ışıkları ne iyiydi demeyeceksiniz. Aklınızda kalan tek şey o gece gerçekten iyi bir şekilde eğlenebildiniz mi ? eğlenemediniz mi ? bu durum olacaktır. Salonu tutarken mekanın görünümü tabi ki de önemli ama o gece piste çıktıktan sonra görünümü filan göremez oluyorsunuz 🙂 o yüzden mutlaka ama mutlaka tutacağınız düğün salonunda sabit çalışan orkestrayı sözleşme yapmadan önce bir programını canlı dinleyiniz. Beğenmediğiniz taktir de orkestra bedelinizi sözleşme tutarından düşüp dışarıdan kendinizin seçtiği bir piyanisti ya da orkestrayı getirtebilirsiniz.

Bu durum ufak bir detay gibi gözükse kına gecesini yaptığım bir çok müşterimin geri dönüşlerinde Okan bey keşke düğünde de siz olsaydınız gibi sözleri ile karşı karşıya kalmaktayım. Bu en güzel ve en özel anlarınızda mağduriyet yaşamamanız adına sizlere tavsiyem düğün salonunda çalışan piyanist / orkestra arkadaşların mutlaka ama mutlaka önceden bir programını dinlemeniz ve öyle karar vermeniz.

 

Whatsapp / Gsm : 0537 347 41 59
Gsm : 0507 526 85 27
Web Site : www.piyanistokan.com
İnstagram : piyanist__okan
Facebook : piyanistokan90
E-Mail : info@piyanistokan.com

Saygılarımızla,
Okan Müzik Organizasyon
Okan ŞENTÜRK ve Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir